IZOBRAŽEVANJE: 70-urni tečaj za bolničarja prve pomoči, 12.2. – 25.3.2013

Dodano: 26.03.2013

Od 12.2. do 25.3.2013 je v prostorih PGD Loka pri Mengšu potekal tečaj za bolničarja prve pomoči, katerega se je udeležilo 17 gasilcev iz GZ Mengeš. Najprej so se tečajniki spoznali s teorijo prve pomoči, ki obsega pomen prve pomoči, anatomijo človekovega telesa, osnovne življenjske funkcije, pristop k poškodovancu ali nenadno obolelemu, temeljne postopke oživljanja (dojenčka, otroka, odraslega) ter uporabo polavtomatskega defibrilatorja (AED), krvavitve, rane, opekline, ozebline, poškodbe glave, možganov, prsnega koša, trebuha, sklepov, hrbtenice in hrbtenjače ter poškodbe medeničnega obroča, nujna stanja v interni medicini (aritmija, šok, prsna bolečina, težko dihanje, alergije, sladkorna bolezen, dehidracija, ipd.), prva pomoč ob naravnih nesrečah, poškodbe z kemičnim in biološkim orožjem, kako dvigamo in prenašamo poškodovanca in triažo, kar je vse skupaj obsegalo 23 ur. Nato je sledilo še 47 ur vaj, kjer so snov prenesli iz teorije v prakso in se naučili kako v kakšni situaciji ravnati in nuditi pomoč. Na koncu je sledilo še preverjanje znanja, ki je bilo sestavljeno iz pisnega preizkusa (ki je pogoj za pristop k praktičnemu delu), prikaza oživljanja ter uporabe polavtomatskega defibrilatorja, prikaza oskrbe poškodbe in praktičnega vprašanja.

Iz našega društva so se tečaja udeležili 4 člani, Tadeja Lukan, Sašo Jenčič, Boštjan Pesrl in Domen Pirnat ter ga uspešno opravili. Čestitke!