OPERATIVNE VAJE: Vzdrževanje in varno delo z motorno žago, 19.5.2019

Dodano: 19.05.2019

Danes smo si na rednih mesečnih operativnih vajah pogledali kakšno je pravilno vzdrževanje motorne žage ter se pogovorili o varnostnih elementih, varnostni opremi in pravilni uporabi motorne žage v različnih scenarijih.

Tematike, ki smo jih obdelali:
– predstavitev varnostne opreme v društvu: Čelada z glušniki ter mrežico, zaščitne rokavice, protivrezne hlače ter jopič, protivrezni škornji,
– razlike med hobi in profesionalnimi žagami,
– razlika med standardnim in elektronskim vplinjačem,
– problematika staranja mešanice goriva,
– posode in hitri tulci za točenje goriva,
– pravilne tehnike ročnega brušenja in napenjanja verige (s pomočjo šablon),
– obračanje meča in čistoča lukenj na meču za podmazovanje,
– čiščenje filtra
– zimsko/poletno delovanje motorne žage,
– pravilni način zagona motorne žage v različnih primerih (topli zagon, hladni zagon, problematični zagon),
– pravilne postavitve pri žaganju na različnih terenih,
– nevarnosti pri žaganju (povratni udarci, povlečenje, stisnjenje meča, udarec vej ter drevja itd.),
– varnostni elementi pri novejših žagah,
– V – rez, razbremenilni rez, ločilni rez, pravilno zaporedje rezov na deblu v različnih pozicijah,
– nesreče pri delu,
– teorija varnega podiranja dreves, dva enostavna scenarija; 1. ravno pokončno drevo, 2. nagnjeno drevo (priprava in ogled terena, način pravilnega zaseka, pomen ščetine, podiralni rez, uporaba zagozd, pomen varnostnega pasu, smeri umika).

Vaj se je udeležilo 8 operativnih gasilcev iz našega društva:
Branko Urbanc, Slavko Sedeljšak, Sašo Jenčič, Kaja Ručigaj, Blaž Slabajna, Boštjan Čebulj, Nejc Loboda ter David Bizjak.