IZOBRAŽEVANJE: Tečaj višji gasilec v GZ Mengeš, 2019

Dodano: 18.04.2019

3. februarja 2019 smo v Gasilski zvezi Mengeš pričeli s tečajem za višjega gasilca, k udeležbi pa smo povabili še gasilce iz Gasilske zveze Vodice. Tečaj smo začeli s predavanji, ki so potekala v prostorih Prostovoljnega gasilskega društva Loka pri Mengšu vsak četrtek in vsako nedeljo po 5 šolskih ur. Podrobneje smo spoznali Organizacijo gasilstva in pravne osnove, Gradbeništvo in preskrba z gasilno vodo, Elektrotehniko in varnost, Radijske in ostale zveze, Izobraževanje, Informatiko in Varnost ter zdravje gasilca. Večji del tečaja je bil namenjen Razvrščanju, Požarni preventivi, Prvi pomoči, Požaru in nevarnim snovem, Vozilom in opremi, Zaščiti telesa in dihal, Tehničnemu reševanju in Gasilski taktiki. Predavanja so bila izvedena s strani predavateljev, ki so nam želeli vse teme predstaviti, saj so uporabne v vsakodnevnem delovanju gasilcev. Po teoretičnem delu tečaja sta sledili dve izpitni soboti, kjer smo pokazali svoje znanje na testih in dobili tudi ocene, med predavanji pa smo delali tudi nekatere praktične vaje. Konec marca so na vrsto prišle praktične vaja, ki so jih organizirali gasilci iz sosednjega društva Trzin, potekale pa so tri nedelje. Pri prvih vajah smo imeli poudarek na tehničnem reševanju, spoznali smo se z reševanjem ponesrečencev ob prometnih nesrečah, stiku z nevarnimi snovmi in žaganjem oziroma podiranjem dreves. Naslednje vaje so temeljile na vezanju vozlov, navezavi orodja, postavljanju lestev in preiskovanju ter reševanju oseb v notranjih napadih, pri zadnjih vajah pa smo sestavljali sesalni vod, gasili gozdne požare in imeli sestavljeno vajo s postavljanjem lestve, notranjimi napadi in reševanju ponesrečencev. Po končani vaji je sledila še zaključna vaja, kjer je vsaka skupina dobila svojo točko nesreče, najprej smo morali urediti zaporo ceste nato pa je imela ena skupina poškodovano osebo, na katero je padlo breme, ki smo ga s pomočjo dvižnih blazin dvignili in osebo z vrvno tehniko pripeljali na tla, ekipa napadalcev je preiskovala prostore v hiši in našla ponesrečenca, ki so ga po trodelni lestvi spustili iz drugega nadstropja, potekalo pa je tudi gašenje strehe z lestve. Po zaključni vaji je sledilo poročilo in zaključek praktičnih vaj tečaja. V mesecu maju nas čakajo samo še teoretični preizkusi in praktična vaja pred komisijo Gasilske zveze Slovenija.

Tečajniki iz našega društva: Domen Pirnat, Blaž Slabajna, Miha Jerič, Sašo Jenčič, Urša Brumec, Kaja Ručigaj

Nekaj slik s praktičnega dela si lahko ogledate v FOTOGALERIJI (klikni!)