INTERVENCIJA: Požar hladilnice podjetja Niko transport v Mostah pri Komendi + dodatno POROČILO + VIDEO, 17.11.2009

Dodano: 18.11.2009

Ob 7.06 je v Mostah v občini Komenda zagorelo v hladilnici podjetja Niko transport. Požar, ki je izbruhnil v polnilnici akumulatorjev za viličarje se je razširil še na ostale sektorje hladilnice in ostrešje objekta velikosti približno 3000 kvadratnih metrov.

Posredovali so gasilci iz PGD Moste pri Komendi, Komenda, Križ, Kamnik, Mengeš, Topole, Loka pri Mengšu, Lahovče iz GZ Cerklje na Gorenjskem ter poklicni gasilci iz GB Ljubljana ter GRS Kranj. Skupaj je na intervenciji sodelovalo 140 gasilcev.

(vir: www.sos112.si)

———————————————————————————————–

V torek zgodaj zjutraj, ob 7:25 je bilo operativno vodstvo PGD Loka pri Mengšu obveščeno preko pozivnikov o požaru v podjetju NIKO TRANSPORT v Mostah pri Komendi in izvozu osrednje enote. Skladno z operativnim načrtom je bil izveden ožji krog internega alarmiranja. Zaradi okoliščin (dopoldanski čas, industrijski objekt…) in obsega intervencije je naša enota izvozila na kraj kot podpora osrednji enoti GZ Mengeš.

Iz Loke smo izvozili z dvema voziloma (GVC 16/25 ter GVGP-1) in 6 člani posadke (Andrej Brojan, Andrej Bizjak, Marko Kocjan, Anže Kveder, Matic Sašek in David Bizjak), še en naš član (M. B.) pa je izvozil iz Mengša z enoto PGD Mengeš ter tudi sodeloval v napadalni skupini, ki je kot prva izvajala notranji napad na požar iz Z strani objekta.* 3 gasilci, ki smo izvozili iz Loke, smo se prav tako že med vožnjo opremili z izolirnimi dihalnimi aparati ter drveli na pomoč v Moste, saj se je že od daleč videl gost črn dim, ki se je valil iz gorečega podjetja.* Po prihodu na kraj (za kar smo potrebovali 5 min) so nas razporedili na S stran objekta z nalogo ščitenja žage in skladiščenega lesa, ki se je nahajal vzdolž cele S strani objekta. S stikalno lestvijo smo poskušali izvesti tudi napad na objekt ter napredovanje ognja zaustaviti, a smo se zaradi prekratke lestve in prevelike nevarnosti, zaradi možnosti porušitve stene, od namere oddaljili, saj nismo vedeli do kakšne mere je požar že napredoval znotraj skladišča, saj se je malo nazaj cel SV del objekta, kjer je pričelo goreti, porušil sam od sebe. Medtem ko je naš GVC 16/25 sodeloval v verigi napajanja vozil, ki so skrbele za dobavo vode v vozila, ki so izvajala gašenje na V strani objekta*, smo izvedli še en napad iz tal za ohlajanje strehe in gašenje skozi nastale odprtine, a smo bili pri tem bolj malo učinkoviti. Del naše enote je nato sodeloval pri reševanju premoženja iz poslovnih prostorov podjetja LEDO* iz 1. in 2. nadstropja. Najprej smo v objekt poskusili vstopiti s pomočjo mengeške trodelne lestve,* a smo kasneje namero opustili, saj je bil naknadno prehod omogočen preko stopnišča. Natančneje PGD Loka smo s 3 gasilci, opremljeni z izolirnimi dihalnimi aparati, zaradi močne zadimljenosti objekta, iz njega nosili pomembne dokumente, računalnike in računalniške serverje, na katerih je bilo spravljeno celotno poslovanje tega podjetja. Zaradi reševanja premoženja iz poslovnega dela sta se z dimom zastrupila 2 uslužbenca podjetja LEDO, katere je takoj oskrbel bolničar v naši ekipi z aplikacijo kisika preko ohio maske* do prihoda NMP Kamnik, ki je ponesrečenca odpeljal v KC Ljubljana. Zaradi tega dogodka in visokega rizika intervencije smo samoiniciativno, s pomočjo enot PGD Mengeš in PGD Topole vzpostavili »bolničarsko točko« na Z strani objekta, na kateri smo kasneje oskrbeli tudi 2 gasilca, ki sta se prav tako zastrupila z dimom. V nadaljevanju intervencije smo 3 gasilci PGD Loka sodelovali pri delu na strehi, z odpiranjem strehe in odstranjevanjem izolacije pred poslovnim delom objekta, skupaj z enotami GB Ljubljana, GRS Kranj, PGD Mengeš ter naknadnemu gašenju s peno in posebnimi ročniki, ki se jih zabije skozi pločevino strehe in deluje kot ščit pred širjenjem požara naprej pod njo. Za tem smo se 3 gasilci preselili v notranji napad, ki se je izvajal v etažo po požarnih stopnicah iz JZ strani objekta.* Naša zunanja ekipa pa je medtem izvajala napajanje GB Ljubljana, ki je na S strani objekta, s pomočjo avtolestve, odstranjevala stranske plošče, nato pa z vodnim topom z višine gasila notranjost skladišča. Po tem je sledila malica in zbor vseh poveljnikov, ki so si med odmorom odšli pogledati situacijo v notranjost objekta ter določili nadaljnje naloge za dokončno pogasitev požarov v komorah. Izvedli smo še en notranji napad s 3 člani v eno izmed komor ter poskusili pogasiti čim več gorečega materiala Pri tem je obstajala velika nevarnost porušitve regalov znotraj njih na nas, oziroma nevarno preteča pločevina, ki je visela s stropa ter na regalih, delo pa je oteževala tudi ogromna količina sladoleda, katerega smo morali gaziti skoraj do kolen. Okoli 16h smo zaradi izčrpanosti napadalne ekipe prenehali z delovanjem na požarišču in se počasi (tako kot ostala društva) odpravili proti domu, na samem kraju pa so ostala domača društva, ki so se še celo noč borila, da so do konca pogasila preostale manjše požare, ki so se pojavljali po pogorišču.

Na samem kraju intervencije so se nam popoldne pridružili še trije dodatni gasilci iz PGD Loka (Slavko Sedeljšak, Anže Gorjup in Matej Brumec). Skupaj s Pesrlom Boštjanom, Klančarjem Janom, Jenčičem Sašom, Pirnatom Domnom in Čebuljem Boštjanom  so kasneje pomagali pri čiščenju opreme doma v društvu, za kar se vsem sodelujočim lepo zahvaljujem, saj smo bili mi že pošteno izmozgani in je dodatna sila pri delu prišla še kako prav. Tako pa smo se lahko hitreje odpravili na zaslužen počitek.

Slike z intervencije si lahko ogledate v FOTOGALERIJI (klikni!)
Video intervencijske vožnje (klikni!)
Video gašenja (klikni!)

Opomba: S klikom na poudarjeno besedilo, si lahko konkretno ogledate situacijo na samem kraju dogodka.

*  – vir: www.pgd-topole.si